Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej

Previous slide
Next slide

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej (SMZK) jest najstarszą organizacją pozarządową na terenie miasta i gminy Krzeszowice.
W 2023 roku minęło 45 lat od założenia stowarzyszenia. Od ponad czterdziestoletniej działalności SMZK zajmuje się m.in. zbieraniem i prezentacją artefaktów historycznych i dokumentów związanych z ziemią krzeszowicką, wspiera inicjatywy lokalne skupione na pamięci osób i wydarzeń istotnych dla dziejów Krzeszowic i okolic, inicjuje i wspiera, a także zajmuje się działalnością wydawniczą.

W ciągu szeregu lat swojej działalności SMZK zgromadziło bezcenną kolekcję muzealiów, które znajdują się w prowadzonym przez stowarzyszenie Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. W 1984 roku Anna Studencka, mieszkanka Krzeszowic, na mocy testamentu przekazała stowarzyszeniu dom i parcelę przy ul. Krakowskiej 30. Nieruchomość została przeznaczona na siedzibę Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. 

SMZK jest także współwłaścicielem unikalnego dla historii lokalnej obiektu, jakim jest Willa Domańskich w Nawojowej Górze. Jest to jeden z niewielu zachowanych niemal w pierwotnym stanie wraz z bogatym wyposażeniem wnętrz obiektów zabytkowych na terenie gminy. Obydwa obiekty mają kluczowe znaczenie dla historii lokalnej oraz dziedzictwa kulturowego gminy.

Zobaczysz u nas:

1. Wystawę poświęconą Legionistom – waleczni z Ziemi Krzeszowickiej (zdjęcia, dokumenty, portrety, obrazy historyczne).

2. Materiały dot. Historii Ziemi Krzeszowickiej, rodu Tenczyńskich i Potockich oraz rozwoju miasta.

3. Ekspozycję poświęconą dr inż. Czesławowi Kotowskiemu, dyrektorowi Kopalni Wapienia „Czatkowice”, honorowemu Obywatelowi Krzeszowic.

4. Zaaranżowane wnętrze stodoły, w której umieszczono narzędzia rolnicze pochodzące z terenu naszej gminy.

5. Wnętrze chłopskiej chaty z charakterystycznymi elementami umeblowania, obrazami, strojami ludowymi, narzędziami gospodarstwa domowego.

6. Wnętrze jadalni i gabinetu pana domu umeblowane i ozdobione przedmiotami podarowanymi przez rodzinę Studenckich.

7. Kącik kąpielowy z akcesoriami należącymi do właścicieli tego domu.

8. Pokój Stanisława Czycza – słynnego poety i prozaika z Krzeszowic – urządzony autentycznymi meblami i przedmiotami z jego domu.

9. Kurtynę „Macierz polska”.

10. Dzieła znanych krzeszowickich artystów: Andrzeja Stopki, Mariana Konarskiego, Tadeusza Gillerta.

11. Wystawę poświęconą pszczelarstwu naszego regionu.

12. Wystawę Nadleśnictwa Krzeszowice poświęconą żywicowaniu (pozyskiwaniu naturalnej żywicy)

Zapraszamy!